muzisyen
Genres: Pop Location: Stats: Fans / Tracks: 1 / Comments 0 / Likes 0
Billboard

Erol Pekcan kimdir , Baterist ve caz sanatçısı olan Erol Pekcan, Türk cazının temel taşlarından biri kabul edilen Caz Semai isimli albümü ile tanınmaktadır.

Erol Pekcan , 11 Haziran 1933 tarihinde İstanbul'da bir asker çocuğu olarak doğmuştur. 7 yaşında evde pufun üzerinde davul çalarak müziğe başlamış. Haydarpaşa Lisesi nden mezun olduktan sonra 1950 yılında Moda'da müziğe başladı. İlk kez 1953 yılında Avusturyalı bir grupla beraber çalarak profesyonel müzik hayatına başladı.

Türkiye'nin ilk caz gruplarının kurucularından biri olan Pekcan, Amerika Birleşik Resim Hükümetinin davetlisi olarak 1984 yılında ABD 'ye davet edilmiş ve ABD'nin en ünlü caz merkezlerinde bir Türk Hafif Batı Müziği sanatçısı sıfatıyla konferanslar vermiştir.

Erol Pekcan, Türk cazının temel taşlarından biri kabul edilen “Jazz Semai” albümünü 1978 yılında Tuna Ötenel ve Kudret Öztoprak ile birlikte yaptı.

Erol Pekcan evli idi ve bir kızı vardır. Erol Pekcan'ın 1984-1989 hayatı arasında Cem Özer ile evlilik yapmış olan Sebla Pekcan (d.1959) adında bir kızı vardır.

Albums
muzisyen
Fans